Ποιος Κάστρο; Η 77χρονη Νάνσι Πελόζι έκανε ρεκόρ με ομιλία 8 ωρών στο Κογκρέσο για το μεταναστευτικό
Ανέβηκε στο βήμα στις 10:04 το πρωί της Τετάρτης - Όταν κατέβηκε από το βήμα το ρολόι έδειχνε 18:11 το απόγευμα
Τη δόξα του Φιντέλ Κάστρο φαίνεται ότι ζήλεψε η Νάνσι Πελόζι, ένα από τα κορυφαία στελέχη των Δημοκρατικών, η οποία την Τετάρτη μίλησε για περισσότερες από οχτώ ώρες στο Κογκρέσο με θέμα τη μετανάστευση.
Η Πελόζι, η οποία σε ένα μήνα θα γίνει 78 ετών, ανέβηκε στο βήμα στις 10:04 το πρωί της Τετάρτης. Όταν κατέβηκε από το βήμα το ρολόι έδειχνε 18:11 το απόγευμα με την Πελόζι όλο αυτό το διάστημα να μιλάει συνεχώς με μικρά μόνο διαλείμματα για να πιει μια γουλιά νερό.
Κλείσιμο
Όπως παρατηρούν, δε, αμερικανικά ΜΜΕ παρά την ηλικία της εκφώνησε την ομιλία της φορώντας 10ποντα τακούνια.
Πρόκειται για μια «επίδοση» ρεκόρ, όπως ανακοίνωσε η ίδια από το μικρόφωνο.
«Μόλις με ενημέρωσαν ότι ένας ιστορικός επιβεβαίωσε ότι με την ομιλία μου έκανα ρεκόρ καθώς κανείς δεν είχε μιλήσει τόσο πολύ συνεχώς στο Κογκρέσο από το 1909» ανακοίνωσε από μικροφώνου η Πελόζι.
Το προηγούμενο ρεκόρ ανήκε στον Τσαμπλ Κλαρκ από το Μιζούρι ο οποίος το 1909 μιλούσε συνεχώς για 5 ώρες και 15 λεπτά.
Η ομιλία της Πελόζι ήταν κατά της συμβιβαστικής πρότασης για τον προϋπολογισμό των ΗΠΑ που, όμως, δεν αντιμετωπίζει το μεταναστευτικό.
«Χρειαζόμαστε μια λύση για το θέμα» είπε η Πελόζι ανακοινώνοντας ότι θα συνεχίσει να διαφωνεί με την πρόταση μέχρι να υπάρξουν διαβεβαιώσεις ότι θα κατατεθεί νομοθεσία για το μεταναστευτικό.
Μετά τη λήξη της ομιλίας της οι συνάδελφοί της την αποθέωσαν όρθιοι με ορισμένους εξ αυτών να της κάνουν και high-five.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.