Ιράν σε ΗΠΑ: Μπορούμε να πλήξουμε οποιοδήποτε πλοίο σε απόσταση 700 χιλιομέτρων
Η Τεχεράνη απειλεί ανοιχτά να αποκόψει το πέρασμα των δεξαμενόπλοιων στα Στενά του Ορμούζ, αν η Ουάσινγκτον τής επιβάλει εμπάργκο στις εξαγωγές πετρελαίου
Σάββας Μιχάλαρος
Σαφή προειδοποίση προς τον αμερικανικό στόλο που πλέει στον Περσικό Κόλπο, αλλά και σε πιο απομακρυσμένες περιοχές, έστειλε η ηγεσία του Ιράν την Τετάρτη, υποστηρίζοντας ότι η στρατιωτική της μηχανή διαθέτει πλέον βαλλιστικούς πυραύλους, οι οποίοι μπορούν να πλήξουν οποιοδήποτε στόχο και πλοίο, σε απόσταση που αγγίζει τα 700 χιλιόμετρα.
Η Τεχεράνη επιμένει ότι η ανάπτυξη του πυραυλικού της προγράμματος γίνεται για λόγους άμυνας. Την ίδια στιγμή, η διεθνής κοινότητα, με τις ΗΠΑ στην πρώτη γραμμή, εκφράζει τον σκεπτικισμό της και ζητά ολοένα και περισσότερους ελέγχους αναφορικά με το πυρηνικό πρόγραμμα της ισλαμικής χώρας. Ο Ντόναλντ Τραμπ αποφάσισε πρόσφατα την αποχώρηση της Ουάσινγκτον από τη διεθνή συμφωνία που είχε επιτευχθεί για τα πυρηνικά του Ιράν, ζητώντας από τους συμμάχους και την υπόλοιπη διεθνή κοινότητα να ακολουθήσουν.
Κλείσιμο
Το Ιράν, απαντώντας στις απειλές περί νέων κυρώσεων από τις Ηνωμένες Πολιτείες για εμπάργκο στις εξαγωγές πετρελαίου από την Τεχεράνη, διεμήνυσε ότι θα αποκόψει το πέρασμα των δεξαμενόπλοιων από τα Στενά του Ορμούζ.
Την ανακοίνωση για την εξέλιξη των πυραυλικών συστημάτων πραγματοποίησε ο επικεφαλής των εναέριων δυνάμεων των Φρουρών της Επανάστασης, Amirali Hajizadeh, τονίζοντας ότι η χώρα του ξόδεψε πολλές δεκαετίες, προκειμένου να αποκτήσει ένα αξιόπιστο πυραυλικό σύστημα.
«Πλέον έχουμε τη δυνατότητα να πλήξουμε από το έδαφός μας οποιοδήποτε πλοίο ή άλλο μεταφορικό μέσο, σε απόσταση 700 χιλιομέτρων», τόνισε χαρακτηριστικά.
Για να αντιληφθεί κάποιος την εξέλιξη, αξίζει να σημειωθεί ότι το 2008, το Ιράν είχε ανακοινώσει ότι το βεληνεκές των βαλλιστικών του πυραύλουν έφτανε τα 290 χιλιόμετρα.
Όλα όσα πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε ενυδατωμένοι και ασφαλείς όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα αυξημένες – Η σημασία της ποιότητας του νερού.
Η δεύτερη κατά σειρά δράση του φετινού προγράμματος (2024) πραγματοποιήθηκε μεταξύ 21 και 24 Ιουνίου στη Σαντορίνη, συγκεντρώνοντας από ακτές και βυθούς το διόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος των 306,5 κιλών απορριμμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.