Πάσχα Καθολικών - Κορωνοϊός: Το συγκινητικό μήνυμα του Πάπα και η μαγική ερμηνεία του Μποτσέλι
Άδειοι ναοί, ερημωμένες πλατείες, προσευχή από το σπίτι και οξυμένη πνευματικότητα χαρακτήρισαν την πρωτοφανή αυτή συγκυρία - Δείτε βίντεο με τα πιο συγκινητικά στιγμιότυπα των εορτασμών στην χτυπημένη από τον ιό Ιταλία και άλλες χώρες
Νεφέλη Λυγερού
Κορυφώθηκε χθες ο εορτασμός του Πάσχα των Καθολικών στα χρόνια της πανδημίας, με την κοινωνική αποστασιοποίηση να επιστρατεύεται στην προσπάθεια ανάσχεσης του κορωνοϊού και «διάδοσης της ελπίδας». Άδειοι ναοί, ερημωμένες πλατείες, προσευχή από το σπίτι, διαδικτυακές λειτουργίες και οξυμένη πνευματικότητα χαρακτήρισαν την πρωτοφανή αυτή συγκυρία.
Η Ανάσταση –αν και ήρθε (τουλάχιστον για τους Καθολικούς)– στην πραγματικότητα αργεί, καθώς ο πλανήτης συνεχίζει να διανύει μία παρατεταμένη εβδομάδα των παθών, μετρώντας χιλιάδες θύματα και νέα κρούσματα. Στην Ιταλία, ανήμερα της Κυριακής του Πάσχα, ανακοινώθηκε ότιέχασαν τη ζωή τους 431 άνθρωποι σ’ ένα 24ωρο. Κι αυτό θεωρείται πρόοδος αν συγκριθεί με τους αντίστοιχους αριθμούς πριν λίγο καιρό.
Η διαδικτυακή λειτουργία του Πάπα Φραγκίσκου, την οποία παρακολούθησαν εκατομμύρια ανά τον κόσμο πιστοί της Ρωμαιοκαθολικής Εκκλησίας ήταν ιδιαιτέρως συγκινητική. Η εικόνα του ποντίφικα στην άδεια πλατεία και στο ναό του Αγίου Πέτρου ήταν από μόνη της καθηλωτική και αποτύπωνε τις ιδιαίτερες στιγμές που βιώνει η ανθρωπότητα.
«Η Ευρώπη βρίσκεται μπροστά σε μια καθοριστικής σημασίας πρόκληση, από την οποία θα εξαρτηθεί όχι μόνον το μέλλον της, αλλά και ολόκληρου του κόσμου». Ρίγη συγκίνησης προκάλεσε και ο ήχος από τις καμπάνες των εκκλησιών της Ρώμης που ήχησαν χαρμόσυνα, μαζί με εκείνες του Αγίου Πέτρου.
«Είναι ένα σουρεάλ Πάσχα, ειδικά γιατί διαψεύδει την πασίγνωστη ιταλική ρήση "Χριστούγεννα με τους δικούς σου, Πάσχα με όποιον θες" (Natale con i tuoi, Pasqua con chi vuoi). Πόσο μάλλον φέτος», είπε σε βιντεοσκοπημένο μήνυμα ο δήμαρχος του Μιλάνου, ευχόμενος χρόνια πολλά σε όλους. Αυτός ήταν που πρότεινε στον διεθνούς φήμης τενόρο Αντρέα Μποτσέλι να τραγουδήσει αναστάσιμους ύμνους στο άδειο Ντουόμο.
«Προ ημερών επικοινώνησα με τον Αντρέα Μποτσελι κι απάντησε: παρών. Αυτό σημαίνει πως θα έλθει στο Μιλάνο το Πάσχα. Στις 19:00’ (20:00’ ώρα Ελλάδας) στο άδειο Ντουόμο, θα μας παρουσιάσει κάποιες από τις σπουδαιότερες σελίδες της θρησκευτικής μουσικής», ανακοίνωσε ο δήμαρχος και τελικά ο τενόρος συνεπήρε τους Ιταλούς.
Περίπου 3,4 εκατομμύρια άτομα τον παρακολούθησαν ζωντανά. «Δεν θα είναι μία συναυλία. Θα είναι περισσότερο μία ευκαιρία να προσευχηθούμε όλοι μαζί: μία προσευχή λοιπόν για το Μιλάνο και για τον κόσμο, απέναντι σε ένα γεγονός εντελώς οδυνηρό, τραγικό… για να διαδώσουμε το μήνυμα του Πάσχα, ένα μήνυμα αγάπης και λύτρωσης», είχε σχολιάσει προ ημερών.
Οι περισσότερες εκκλησίες μετέδωσαν μέσω διαδικτύου τις λειτουργίες. Στην Ιερουσαλήμ, για πρώτη φορά εδώ και πάνω από έναν αιώνα, ο ναός του Πανάγιου Τάφου έμεινε κλειστός για το κοινό. Κλεισμένοι σπίτι τους οι πιστοί και στις ΗΠΑ, όπου ο ιός επελαύνει. Οι πολίτες κλήθηκαν να παραμείνουν στα σπίτια τους, ωστόσο αρκετές Πολιτείες, όπως το Τέξας και η Φλόριντα, εξαίρεσαν τις εκκλησίες από τα μέτρα. Παρ’ όλα αυτά, οι περισσότεροι έμειναν σπίτι τους, με τους ιερείς να μεταφέρουν το Πάσχα στο Διαδίκτυο. Έτσι παρακολούθησε τη λειτουργία και ο πρόεδρος Τραμπ. «Είναι μεγαλοφυής ιδέα, αλλά δεν θα είναι όπως αν είσαι εκεί», είχε σχολιάσει.
Στο κέντρο του Λονδίνου, ιερέας έψαλλε στο δρόμο «για να φέρει χαρά» στους κατοίκους. Στο Σίδνεϋ της Αυστραλίας, ιερείς τοποθέτησαν φωτογραφίες των πιστών στα καθίσματα προτού ξεκινήσουν τη λειτουργία. Στη Γερμανία γιόρτασαν το Πάσχα μόνο με τα άμεσα μέλη της οικογένειάς τους, ή με όποιον ζουν κάτω από την ίδια στέγη. Οι εκκλησίες είναι κλειστές, οι παραδοσιακές υπαίθριες πασχαλινές αγορές δεν λειτούργησαν.
Πολλοί ιερείς σε διάφορες χώρες επέλεξαν να σταθούν έξω από τους ναούς τους, ή να ευλογήσουν ακόμα και από τα αυτοκίνητά τους.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.
Πάρο, Μήλο, Μύκονο, Νάξο, Σέριφο, Σίφνο; Όπου και όσο μακριά και αν ταξιδεύεις αυτό το καλοκαίρι, υπάρχει ένας απίστευτα πιο γρήγορος, πιο άνετος και πιο συναρπαστικός τρόπος για τα προσεγγίσεις.