Μπιλ και Μελίντα Γκέιτς: Ακατανόητη η «τιμωρία» Τραμπ στον ΠΟΥ
Παράλληλα το ζεύγος Γκέιτς ανακοίνωσε ότι δίνει άλλα 150 εκατ. δολάρια για τις προσπάθειες που γίνονται προκειμένου να βρεθεί θεραπεία και εμβόλιο για τον κορωνοϊό
Ως επικίνδυνη και ακατανόητη χαρακτήρισαν ο Μπιλ και η Μελίντα Γκέιτς την απόφαση του Ντόναλντ Τραμπ να «παγώσει» την χρηματοδότηση των ΗΠΑ στον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας (ΠΟΥ) «την ώρα που ο πλανήτης αντιμετωπίζει μια παγκόσμια υγειονομική κρίση».
Παράλληλα το ζεύγος Γκέιτς ανακοίνωσε ότι δίνει άλλα 150 εκατ. δολάρια μέσω του ιδρύματος The Bill & Melinda Gates Foundation για τις προσπάθειες που γίνονται προκειμένου να βρεθεί θεραπεία και εμβόλιο για τον κορωνοϊό.
Κλείσιμο
Όπως είπε η Μελίντα Γκέιτς «ο ΠΟΥ είναι ακριβώς ο οργανισμός που μπορεί να αντιμετωπίσει αυτή την πανδημία».
«Ελπίζω να μην προχωρήσει στην υλοποίηση της απόφασής του γιατί χρειαζόμαστε τη στήριξή τους (σ.σ. των ΗΠΑ)» πρόσθεσε από την πλευρά του ο Μπιλ Γκέιτς μιλώντας στο ABC News.
«Πρόκειται για ένα παγκόσμιο πρόβλημα. Ο ΠΟΥ είναι ο οργανισμός που φέρνει τα κράτη κοντά διασφαλίζοντας ότι μοιραζόμαστε τις καλύτερες πρακτικές» συμπλήρωσε.
Η Μελίντα Γκέιτς πρόσθεσε από την πλευρά της «ότι πρέπει να σημειώσω ότι συνεργαζόμαστε με τον ΠΟΥ για περισσότερα από 20 χρόνια. Κανείς οργανισμός δεν είναι τέλειος αλλά αυτός θα μας περάσει από την κρίση γιατί ο ΠΟΥ δημιουργήθηκε μετά τον Β΄ Παγκόσμιο Πόλεμο για να αντιμετωπίσει ακριβώς τέτοιες κρίσεις. Οπότε το να σταματήσουμε τώρα τη χρηματοδότηση δεν βγάζει κανένα νόημα».
Σημειώνεται ότι το Gates Foundation είναι ο δεύτερος μεγαλύτερος χρηματοδότης του ΠΟΥ πίσω από τις ΗΠΑ.
Όλα όσα πρέπει να κάνουμε για να παραμείνουμε ενυδατωμένοι και ασφαλείς όταν οι θερμοκρασίες είναι ιδιαίτερα αυξημένες – Η σημασία της ποιότητας του νερού.
Η δεύτερη κατά σειρά δράση του φετινού προγράμματος (2024) πραγματοποιήθηκε μεταξύ 21 και 24 Ιουνίου στη Σαντορίνη, συγκεντρώνοντας από ακτές και βυθούς το διόλου ευκαταφρόνητο μέγεθος των 306,5 κιλών απορριμμάτων.
Το στρατηγικό πλάνο της Coca-Cola Τρία Έψιλον βασίζεται στον ψηφιακό και τεχνολογικό μετασχηματισμό, και στοχεύει στη βιωσιμότητα και την ενίσχυση της κοινωνίας.