Η εμφύτευση του συστήματος Carillon, συστήματος δακτυλιοπλαστικής του μιτροειδικού δακτυλίου είναι μια πρωτοποριακή, διαδερμική επεμβατική μέθοδος για την αντιμετώπιση ασθενών με σοβαρού βαθμού ανεπάρκεια της μιτροειδούς βαλβίδας και καρδιακή ανεπάρκεια που εφαρμόστηκε για πρώτη φορά σε κλινική πράξη στη χώρα μας στο Metropolitan Hospital
ygeiamou.gr team
Στο Θεραπευτήριο Metropolitan Hospital και συγκεκριμένα στο τμήμα Διαδερμικών Βαλβίδων εφαρμόστηκε υπό τη διεύθυνση του επεμβατικού καρδιολόγου Γιώργου Καραβόλια, για πρώτη φορά σε κλινική πράξη στη χώρα μας, μια πρωτοποριακή, διαδερμική επεμβατική μέθοδος για την αντιμετώπιση ασθενών με σοβαρού βαθμού ανεπάρκεια της μιτροειδούς βαλβίδας και καρδιακή ανεπάρκεια: η εμφύτευση του συστήματος Carillon, συστήματος δακτυλιοπλαστικής του μιτροειδικού δακτυλίου.
Η επέμβαση πραγματοποιήθηκε σε δύο ασθενείς, στέφθηκε με απόλυτη επιτυχία και οι ασθενείς πήραν εξιτήριο 48 ώρες αργότερα επιστρέφοντας άμεσα στις καθημερινές τους δραστηριότητες.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.