Άνοια: Κινδυνεύουν λιγότερο όσοι μιλούν καθημερινά δύο γλώσσες – Δείτε γιατί
Ένα πέπλο προστασίας έναντι της εκδήλωσης νόσου Αλτσχάιμερ φαίνεται πως περιβάλλει όσους χρησιμοποιούν ενεργά δύο γλώσσες σε συστηματική βάση συγκριτικά με τους μονόγλωσσους, σύμφωνα με νέα επιστημονική μελέτη
ygeiamou.gr team
Η ενεργή χρήση δεύτερης γλώσσας σε συστηματική, και ιδιαίτερα καθημερινή βάση, γεννά έναν μηχανισμό προστασίας από τη γνωστική εξασθένιση που επέρχεται με το γήρας, ενισχύοντας το γνωστικό αποθεματικό του εγκεφάλου, βάσει μελέτης ερευνητών του Πανεπιστημίου Oberta της Καταλονίας (UOC) και του Πανεπιστημίου Pompeu Fabra της Βαρκελώνης (UPF).
Από τη σχετική μελέτη, η οποία δημοσιεύεται στο Neuropsychologia, προέκυψε ότι η χρήση δύο γλωσσών σε συστηματική βάση και εφ΄όρου ζωής οδηγεί σε ενισχυμένο εγκεφαλικό απόθεμα και καθυστέρηση στην εκδήλωση συμπτωμάτων που σχετίζονται με τη γνωστική φθορά και την άνοια, με κυρίαρχη μορφή της τη νόσο Αλτσχάιμερ.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.