Έμφραγμα: Αυτός είναι ο τύπος της προσωπικότητας που αυξάνει τον κίνδυνο
Για ποιον τύπο προσωπικότητας ο κίνδυνος καρδιαγγειακού επεισοδίου είναι υψηλότερος; Οι επιστήμονες εξηγούν πώς συμπεριφέρονται όσοι κινδυνεύουν περισσότερο, αλλά και τι μπορούν να κάνουν για να μετριάσουν τον κίνδυνο
ygeiamou.gr team
Ο όρος «προσωπικότητα τύπου Α» αναδείχθηκε πρώτη φορά στη δεκαετία του 1950 και αναφερόταν σε ανθρώπους επιθετικούς, φιλόδοξους, ανταγωνιστικούς και αγχώδεις για τον χρόνο. Αλλά η θεωρία ότι οι άνθρωποι με αυτού του είδους την προσωπικότητα έχουν περισσότερες πιθανότητες εμφράγματος από τους πιο χαλαρούς χαρακτήρες αποδείχθηκε ότι δεν ευσταθεί απόλυτα όπως αποκάλυψαν μεταγενέστερες μελέτες του 1980 και 1990.
Στις αρχές του 2000, όμως, την προσοχή κέντρισε ένας άλλος τύπος προσωπικότητας. Ο τύπος D αναφέρεται σε ανθρώπους αγχώδεις, ευέξαπτους και θυμωμένους, οι οποίοι τείνουν να αισθάνονται άσχημα σε κοινωνικές καταστάσεις και να μην νιώθουν άνετα να ανοιχθούν σε άλλους. Σύμφωνα με μια επανεξέταση του 2018 που δημοσιεύθηκε στο Current Cardiology Reports, η προσωπικότητα τύπου D αποτελεί παράγοντα κινδύνου για καρδιαγγειακές παθήσεις. Ο επικεφαλής συγγραφέας και ψυχολόγος Johan Denollet περιέγραψε πρώτος την προσωπικότητά αυτή.
«Η εξωτερική έκφανση του χαρακτήρα μας που ονομάζουμε προσωπικότητα επηρεάζει ό,τι συμβαίνει βιολογικά σε μοριακό επίπεδο. Τα αρνητικά συναισθήματα που χαρακτηρίζουν τις προσωπικότητες τύπου D πυροδοτούν την απόκριση του στρες στο σώμα. Οι επαναλαμβανόμενες αυξήσεις των ορμονών του στρες μπορούν να αυξήσουν την αρτηριακή πίεση και τις πιθανότητες θρόμβωσης στο αίμα. Το στρες επίσης ενεργοποιεί το ανοσοποιητικό σύστημα πυροδοτώντας τη φλεγμονή που καταστρέφει τα αιμοφόρα αγγεία», εξηγεί χαρακτηριστικά ο Δρ. Michael C. Miller, επίκουρος καθηγητής ψυχιατρικής στην Ιατρική Σχολή του Πανεπιστημίου Harvard.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.