Τι είναι αυτό που μας συγκινεί τόσο στις ταινίες τρόμου και παρότι προκαλούν τόσο δυσάρεστα συναισθήματα επιδιώκουμε να τις βλέπουμε ξανά και ξανά; Ένας ειδικός έχει την απάντηση
ygeiamou.gr team
Πολλοί από εμάς, όταν πηγαίνουμε στον κινηματογράφο ή χαλαρώνουμε στον καναπέ του σπιτιού μας, συχνά επιλέγουμε να παρακολουθήσουμε μια ταινία τρόμου.
Οι ταινίες αυτού του είδους θεωρούνται ιδιαίτερα ελκυστική επιλογή. Ο φόβος που προκαλούν μας δημιουργεί μια αίσθηση έξαψης και αυξάνει την αδρεναλίνη, κάτι που παραδόξως αναζητάμε να νιώσουμε ξανά και ξανά.
Οι περισσότεροι θα συμφωνήσουμε ότι προτιμάμε να νιώθουμε συναισθήματα όπως χαρά και ευχαρίστηση. Σε κανέναν δεν αρέσει ο πόνος. Επομένως, θα έπρεπε θεωρητικά να επιδιώκουμε να παρακολουθούμε ταινίες με όμορφες ιστορίες, ανθρώπων που ζουν μια καλή ζωή, μακριά από οτιδήποτε σχετίζεται με σκοτεινούς κινδύνους, δολοφόνους, βασανιστήρια και άλλα φρικτά πράγματα. Κινηματογραφικοί ήρωες όπως τα ζόμπι, οι βρικόλακες και τα εκδικητικά πνεύματα δεν θα έπρεπε λογικά να έχουν καμία θέση στην ψυχαγωγία μας.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.