Γενναιοδωρία: Η κίνηση είναι που μετράει ή μήπως όχι; Έρευνα απαντά
Αμερικανοί ερευνητές μέσα από μια σειρά πειραμάτων επιχειρούν να απαντήσουν αν έχει αξία η διάθεση για προσφορά ή αν αυτό που προσφέρουμε - Τι αξίζει τελικά περισσότερο;
Μαρία Κοτοπούλη
Ένας άγνωστος πλησιάζει μια γυναίκα ρωτώντας κάποιες πληροφορίες. Εάν τον βοηθήσει, της δωρίζει 1000 δολάρια ως αντάλλαγμα στην καλοσύνη της. Εκείνη ξεσπά σε κλάματα και δεν σταματά να τον ευχαριστεί.
Βίντεο με παρόμοιο σενάριο όλο και πληθαίνουν στα κοινωνικά δίκτυα. Προτού όμως θεωρήσουμε την αντίδραση των παραληπτών του «δώρου» ως λογική, λόγω του ποσού των χρημάτων, νεότερη μελέτη από το Πανεπιστήμιο του Τέξας υποδεικνύει ότι η γενναιοδωρία έχει μεγαλύτερη σημασία από το ίδιο το ποσό, με τους εθελοντές να εκτιμούν λανθασμένα την αξία της πράξης.
Ειδικότερα, σύμφωνα με τη μελέτη που δημοσιεύτηκε Journal of Experimental Psychology , οι καλοθελητές τείνουν να εστιάζουν στο αντικείμενο που προσφέρουν ή στη δωρεά, ενώ αντίθετα οι αποδέκτες του δίνουν μεγαλύτερη βάση στα θετικά συναισθήματα που τους δημιούργησε αυτή η καλοσυνάτη πράξη. Αυτό σημαίνει ότι οι «εσφαλμένες προσδοκίες» όσων γίνονται δωρητές, θα μπορούσαν να σταθούν εμπόδιο σε περισσότερες αγαθοεργίες.
Μία σπουδαία διάκριση που το κατατάσσει στα κορυφαία ξενοδοχειακά συγκροτήματα σε παγκόσμια κλίμακα απέσπασε το Nana Princess των Nana Hotels του Ομίλου Εταιρειών Καράτζη καθώς βραβεύτηκε από το TripAdvisor ως μία «Best of the Best» επιλογή.