Kότσι, κάλοι, πελματιαία απονευρωσίτιδα ή άλλα προβλήματα των νεύρων καθώς και τενοντίτιδα είναι μερικά από
τα σημάδια του χρόνου στα πόδια, το επώδυνο «έργο» του οποίου θα ενισχύσουν καταστάσεις όπως η πρόσληψη βάρους και η παχυσαρκία, η πλατυποδία, η εγκυμοσύνη και η εμμηνόπαυση μεταξύ άλλων. «Το κότσι, όσοι δεν το έχουν το θεωρούν πρόβλημα αισθητικό. Και είναι, αλλά όχι μόνο. Ενοχλεί, πονάει, εμποδίζει, ταλαιπωρεί… Οι πάσχουσες -απαντά περισσότερο σε γυναίκες- το ξέρουν καλά» αναφέρει στο
ygeiamou ο κ. Ευάγγελος Ευαγγέλου, Διευθυντής Ορθοπαιδικός Χειρουργός στο Metropolitan Hospital, για τον «βλαισό μέγα δάκτυλο» όπως είναι η ιατρική ορολογία της παραμόρφωσης του μεγάλου δακτύλου των ποδιών.
Εκτός από το κότσι, τη συνηθέστερη παθολογία του πρόσθιου άκρου ποδός, υπάρχουν και άλλες επώδυνες καταστάσεις όπως η
πτώση μεταταρσίων ή μεταταρσαλγία, φλεγμονή στο μπροστινό μέρος του ποδιού που προκαλεί έντονο πόνο και δυσχεραίνει τη βάδιση. Όταν η συντηρητική θεραπεία αποτυγχάνει, το οίδημα δεν υποχωρεί και ο πόνος διαταράσσει την καθημερινότητα -από το περπάτημα έως την αδυναμία εύρεσης υποδημάτων- η χειρουργική αντιμετώπιση θα δώσει τη λύση.
Διαβάστε περισσότερα στο
ygeiamou.gr