Τοποθέτηση stent ή «ανοιχτό» bypass; Η ιδανική επιλογή για τη νόσο στελέχους στεφανιαίας αρτηρίας
Τα πλεονεκτήματα της διαδερμικής μεθόδου έναντι της κλασσικής χειρουργικής επέμβασης bypass στην αντιμετώπιση της νόσου στελέχους της αριστερής στεφανιαίας αρτηρίας εξηγεί αναλυτικά ο κ. Θάνος Κολυβήρας Επεμβατικός Καρδιολόγος και Διευθυντής της Δ΄ Καρδιολογικής Κλινικής του Metropolitan General, τονίζοντας παράλληλα τη σημασία της αντιμετώπισης σε εξειδικευμένα κέντρα
ygeiamou.gr team
Η νόσος στελέχους της αριστερής στεφανιαίας αρτηρίας είναι μια σύμπλοκη ανατομική βλάβη, η οποία απαντάται σε ποσοστό 5-7% των ασθενών που υποβάλλονται σε στεφανιογραφία. Έχει ιδιαίτερη κλινική σημασία, διότι αρδεύει κατά πολύ μεγάλο ποσοστό το μυοκάρδιο της αριστερής κοιλίας. Επομένως, η σοβαρού βαθμού στένωση του στελέχους επιφέρει υψηλό καρδιαγγειακό κίνδυνο, ιδίως αν δεν αντιμετωπιστεί σωστά και έγκαιρα.
Στις μέρες μας, η αντιμετώπιση της νόσου στελέχους μπορεί να γίνει με δύο τρόπους, είτε με τη διαδερμική μέθοδο – δηλαδή την αγγειοπλαστική με εμφύτευση stent, είτε με ανοιχτό χειρουργείο, το bypass (αορτοστεφανιαία παράκαμψη).
Η εμβληματική ελληνική εταιρία ναυτιλίας MINOAN LINES κάνει «επανάσταση» στη ναυτιλία με μια σειρά πρωτοβουλιών και με το σύνθημα «Ταξιδεύουμε για το Περιβάλλον»
Μέσα από τις συνεργασίες του με μεγάλα πανεπιστημιακά ιδρύματα του εξωτερικού, το BCA College προσφέρει αναβαθμισμένες σπουδές και υπογράφει τη νέα εποχή της ιδιωτικής εκπαίδευσης στην Ελλάδα.