Τα συχνά προβλήματα που απειλούν τα πόδια - Δεν είναι μόνο το κότσι - Πώς θα προφυλαχθούμε
Ακούστε τον κ. Ιωάννη Καλαβρυτινό, Ορθοπαιδικό Χειρουργό, Διευθυντή Δ' Ορθοπαιδικης Κλινικής Νοσοκομείου Υγεία, σε μια συζήτηση για τα προβλήματα του άκρου ποδός όπως το κότσι, τον εφιάλτη των γυναικείων ποδιών, όσο και άλλες παραμορφώσεις και επώδυνες καταστάσεις που προκαλούνται συχνά από λάθος παπούτσια και, αν παραμεληθούν, μπορεί να έχουν σοβαρές συνέπειες σε ολόκληρο το σώμα
Μάριος Οικονόμου
Φθινόπωρο και χειμώνας σημαίνουν κλειστά και σφιχτά παπούτσια. Η συχνή χρήση τέτοιων υποδημάτων έπειτα, θα γίνει πιθανώς αιτία για παραμορφώσεις στα άκρα των ποδιών όπως ο βλαισός μέγας δάκτυλος ή «κότσι» κατά τη δημώδη ονομασία. Αρκεί όμως μια αλλαγή στα παπούτσια; Ποιες άλλες καταστάσεις ταλαιπωρούν τα πόδια και πλήττουν όχι μόνο την εικόνα αλλά και τη λειτουργικότητά τους και τι τις προκαλεί;
Κότσι, σφυροδακτυλία και νεύρωμα Morton είναι μερικά μόνο από τα προβλήματα του άκρου ποδός για τα οποία μιλά ο κ. Ιωάννης Καλαβρυτινός, Ορθοπαιδικός Χειρουργός, Διευθυντής Δ’ Ορθοπαιδικης Κλινικής του Νοσοκομείου ΥΓΕΙΑ, δίνοντας σημαντικές πληροφορίες για τους υπαίτιους μηχανισμούς, καθώς και τις συντηρητικές και επεμβατικές μεθόδους αντιμετώπισης. Κυρίως όμως, εξηγεί γιατί οποιαδήποτε επίμονη παραμόρφωση απαιτεί έλεγχο από ειδικό, ώστε να αποφευχθούν οι πιθανές επίπονες και λειτουργικές επιπτώσεις.
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.