Γιατί ο έρωτας μας σέρνει από τη μύτη – Ο ρόλος της όσφρησης στο παιχνίδι της έλξης
Είναι έρωτας αυτό που νιώθουμε ή μήπως το αποτέλεσμα μυστηριωδών χημικών διεργασιών;
Βίκυ Βενιού
Η ιστορία πηγαίνει συνήθως ως εξής: Γνωρίζουμε κάποιον και νιώθουμε μια έλξη. Μεσολαβεί μια περίοδος γνωριμίας, επαφής, όπου αναπτύσσονται συναισθήματα. Κι ύστερα αρχίζουμε να αναρωτιόμαστε: Είναι έρωτας αυτό που νιώθουμε;
Σύμφωνα με την επιστήμη, η έλξη αυτή μπορεί να οφείλεται στο αποτέλεσμα χημικών διεργασιών και όχι απαραίτητα στο συναίσθημα του έρωτα. Η ερευνητική προσοχή στρέφεται προς τις φερομόνες, αλλιώς γνωστές και ως «χημικές ουσίες του έρωτα». Η παρουσία των φερομονών είναι αποδεδειγμένη σε πολλά ζώα και έντομα και λειτουργεί προσελκύοντας το αντίθετο φύλο. Για παράδειγμα, ένας αρσενικός σκώρος αντιλαμβάνεται τις χημικές ουσίες που εκκρίνει ένα απομακρυσμένο γόνιμο θηλυκό, εγκαταλείπει ό,τι κάνει και την αναζητά, για να ζευγαρώσουν.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town