Ξανά χωρίς αναισθησιολόγους τα δύο μεγαλύτερα Νοσοκομεία Παίδων
Η κάλυψη των θέσεων, που έχουν προκηρυχθεί, καθυστερεί, τη στιγμή που αποχώρησε λόγω συνταξιοδότησης και άλλη αναισθησιολόγος από το «Αγλαΐα Κυριακού»
ygeiamou.gr team
Αντιμέτωπα για ακόμη μια φορά με τον κίνδυνο αναβολών προγραμματισμένων χειρουργείων είναι τα νοσοκομεία Παίδων «Η Αγία Σοφία» και «Παναγιώτη και Αγλαΐας Κυριακού». Η έλλειψη αναισθησιολόγων έχει έρθει πάλι στο προσκήνιο, καθώς συνταξιοδοτήθηκε και άλλη γιατρός, ενώ οι υπάρχοντες αναισθησιολόγοι καλούνται με υπερ-εφημέρευση.
Τόσο η Ένωση Ιατρών Νοσοκομείων Αθηνών Πειραιά (ΕΙΝΑΠ) όσο και η Ομοσπονδία Ενώσεων Νοσοκομειακών Γιατρών Ελλάδος (ΟΕΝΓΕ) εξέδωσαν χθες ανακοινώσεις για το διαχρονικό αυτό πρόβλημα στα δύο μεγαλύτερα παιδιατρικά νοσοκομεία.
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town