Παίδων – Αναισθησιολόγοι: Οι προσπάθειες της διοίκησης να καλύψει τα κενά
Δύο θέσεις μόνιμων αναισθησιολόγων απέβησαν άγονες, ενώ για μία θέση πραγματοποιήθηκε σήμερα η εγγραφή στο Μητρώο Ανθρώπινου Δυναμικού του Νοσοκομείου
ygeiamou.gr team
Τα ακριβή δεδομένα σε ό,τι αφορά στην υπάρχουσα στελέχωση του νοσοκομείου με αναισθησιολόγους, δίνει η διοίκηση του Παίδων «Παναγιώτη και Αγλαΐας Κυριακού», στον απόηχο των κινητοποιήσεων που οργανώνει ο αναισθησιολογικός τομέας.
Σύμφωνα με ανακοίνωση του παιδιατρικού νοσοκομείου, οι οργανικές θέσεις ιατρών κλάδου Ε.Σ.Υ. της Αναισθησιολογίας για το Αναισθησιολογικό τμήμα του Γ.Ν.Π.Α. «Π. & Α. Κυριακού», ανέρχονται σε έντεκα και είναι καλυμμένες οι εννέα.
«Στην παρούσα χρονική στιγμή υπηρετούν έξι ιατροί Αναισθησιολόγοι κλάδου Ε.Σ.Υ. λόγω της υπό αιφνίδιας παραίτησης συνταξιοδότησης τριών ιατρών Αναισθησιολόγων κλάδου Ε.Σ.Υ., καθώς και μία ιατρός κλάδου Ε.Σ.Υ. σε προσωποπαγή θέση, με το συνολικό αριθμό των υπηρετούντων ιατρών Αναισθησιολόγων να ανέρχεται στους επτά», επισημαίνεται στην ίδια ανακοίνωση, η οποία προσθέτει:
«Από τις προαναφερόμενες έντεκα οργανικές θέσεις οι τρεις είναι δεσμευμένες (Δύο θέσεις Επιμελητών Β΄ και μία θέση Επιμελητή Α΄) από την με αρ.πρωτ.:4911/05.03.2024 Απόφαση- προκήρυξη. Σύμφωνα με το με αρ.πρωτ.:22285/21.05.2024 έγγραφο της 1ης Υ.ΠΕ. Αττικής, η προκήρυξη της θέσης του Επιμελητή Α΄ καθώς και της μια θέσης του Επιμελητή Β΄ απέβησαν άγονες. Η δεύτερη θέση Επιμελητή Β΄ καλύφθηκε και σήμερα (28.05.2024) πραγματοποιήθηκε η εγγραφή στο Μητρώο Ανθρώπινου Δυναμικού του Νοσοκομείου».
Το Manko Athens, η πολυαναμενόμενη νέα άφιξη του Οne&Only που έχει τη μοναδική ικανότητα να μεταμορφώνεται κατά τη διάρκεια της ημέρας, έχει ήδη γίνει talk of the town