EURO 2024: Προκρίθηκαν στους «8» Γαλλία και Πορτογαλία και τώρα οι δυο τους - Δείτε τα γκολ

Η Πορτογαλία με ήρωα τον Ντιόγκο Κόστα νίκησε 3-0 τη Σλοβενία στα πέναλτι - Με αυτογκόλ στα προημιτελικά η Γαλλία, επικράτησε 1-0 του Βελγίου

MixCollage-02-Jul-2024-01-36-AM-7463
Γαλλία και Πορτογαλία νίκησαν έστω και δύσκολα το Βέλγιο και την Σλοβενία, αντίστοιχα και προκρίθηκαν στα προημιτελικά του EURO 2024 εκεί όπου μόνο μια από τις δύο θα καταφέρει να περάσει στα ημιτελικά.

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ντιόγκο Κόστα, η Πορτογαλία επικράτησε στα πέναλτι της Σλοβενίας με 3-0, αφού τα 90 λεπτά του αγώνα και τα 30 της παράτασης έληξαν ισόπαλα χωρίς τέρματα, και προκρίθηκε στους «8» του Euro2024. Ήρωας για τους Πορτογάλους ο Ντιόγκο Κόστα, ο οποίος απέκρουσε τρία πέναλτι στη «ρώσικη ρουλέτα» απ' την «άσπρη βούλα» κι έγινε ο πρώτος τερματοφύλακας την Ιστορία των EURO, με τρεις επεμβάσεις σε διαδικασία των πέναλτι. Ο 24χρονος πορτιέρε της Πορτογαλίας κατέγραψε ακόμη μία τεράστια απόκρουση στο 115' στο τετ-α-τετ με τον Σέσκο, που κράτησε... όρθια την ιβηρική ομάδα. Κοντά στο να γίνει ήρωας έφτασε και ο Κριστιάνο Ρονάλντο, όμως ο Όμπλακ δεν του το επέτρεψε αποκρούοντας το πέναλτι του στο 105΄της παράτασης.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d2ej6nnz1k8h)

Απέναντι στην Πορτογαλία στον δρόμο για τα ημιτελικά θα βρεθεί στις 5 Ιουλίου η Γαλλία, η οποία με ήρωα τον Κολό Μουανί, κατάφερε να νικήσει το Βέλγιο με 1-0 και να πάρει το εισιτήριο για τους «8» για πρώτη φορά έπειτα από μια οκταετία. Στο 85΄ ο επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν σούταρε από πλάγια θέση, με την μπάλα να κοντράρει στο πόδι του Βερτόνχεν και να καταλήγει στο βάθος της εστίας του Καστέλς για το 1-0 της Γαλλίας. Σκορ που έμεινε ως το φινάλε με τους Γάλλους να πανηγυρίζουν την επιστροφή τους στα προημιτελικά του EURO.

Glomex Player(eexbs1jkdkewvzn, v-d2ee8apnnka9)

Αναλυτικά τα αποτελέσματα στους αγώνες της φάσης των «16» του EURO 2024 έχουν ως εξής:

Γαλλία-Βέλγιο 1-0
Πορτογαλία-Σλοβενία 3-0 πέν. (0-0 κ.δ. και παρ.)

22:00 Τελικός, ΕΡΤ1

Εφ' όλης της ύλης επίθεση Σαμαρά στην κυβέρνηση για γάμο ομοφύλων, διεύρυνση ΝΔ, εθνικά θέματα και ΦΠΑ

Νορβηγία: Ποια είναι η υπουργός που έδειξε το στήθος της πάνω στη σκηνή του Pride

Πανελλήνιες: Δίδυμες στην Πάτρα πέτυχαν την ίδια ακριβώς βαθμολογία και του χρόνου δίνουν και οι δίδυμοι αδελφοί τους