Ελένη Ράντου: Η λατρεία στην κόρη της, η κατάθλιψη και η επιστροφή στην TV
«Αν δεν υπήρχε η καραντίνα, μπορεί και να μην ξαναέκανα τηλεόραση. Ζορίζομαι γιατί ότι μαθαίνεις στο θέατρο, πρέπει να το ξεχάσεις όταν κάνεις τηλεόραση», είπε η δημοφιλής ηθοποιός
Για όλους και για όλα μίλησε η Ελένη Ράντου στη συνέντευξη που παραχώρησε στον Γρηγόρη Αρναούτογλου. Η δημοφιλής ηθοποιός που μετά από πολλά χρόνια επέστρεψε στη μικρή οθόνη και πρωταγωνιστεί στη σειρά «Ζακέτα να πάρεις»εξήγησε τους λόγους που έκανε ξανά τηλεόραση, και πόσο ρόλο έπαιξε η καραντίνα στην απόφασή της.
Επίσης αναφέρθηκε στην πολυετή πορεία της στο θέατρο, αλλά και στις δυσκολίες του επαγγέλματός της σχολιάζοντας τα θλιβερά γεγονότα που επισκίασαν το χώρο του θεάματος.
Δεν θα μπορούσε φυσικά να μην αναφερθεί και στη μονάκριβη κόρη της, τη Νικολέτα με την οποία αποκάλυψε πως είναι υπερπροστατευτική και πολύ δεμένη μαζί της. Επίσης, περιέγραψε τη μάχη της με την κατάθλιψη και τις φοβίες…
Πενταήμερη με την κόρη
Μιλώντας για την μονάκριβη κόρη της τη Νικολέττα αποκαλύπτει: «Πήγα στην 5ημερη μαζί με την κόρη μου στο Λονδίνο. Αλλά έχω πάει μαζί της και σε πορεία. Είναι μοναχοπαίδι και είμαι υπερπροστατευτική. Πήγα μαζί της και στο Εράσμους στη Χάγη αλλά μόνο στην αρχή και στο τέλος. Ήμουν πάντα πολύ διακριτική. Καθόμουν στο ξενοδοχείο και περίμενα τηλέφωνό της. Η Νικολέττα ζητάει βοήθεια. Δεν είναι παιδί που θέλει να κρύβει τα προβλήματά της. Είμαστε πολύ κοντά. Ήθελα και δεύτερο παιδί, μάλιστα σκεφτήκαμε και την υιοθεσία αλλά λόγω κάποιων οικογενειακών θεμάτων δεν το προχωρήσαμε. Ο Βασίλης αγωνιά από το σπίτι. Ο Βασίλης είναι πιο αγχώδης από μένα αλλά προσπαθεί να μη δείχνει υπερπροστατευτικός. Η κόρη μας, σπουδάζει στη Καλών Τεχνών ζωγραφική».
Κλείσιμο
Η επιστροφή στην TV
H ηθοποιός εξήγησε τους λόγους της επιστροφής της στην τηλεόραση: «Στη συγκεκριμένη στιγμή είχα ανάγκη να βγω από το σπίτι να δουλέψω, να δω ανθρώπους. Το θέατρο είναι η τέχνη του ανέφικτου ενώ η τηλεόραση είναι η τέχνη του εφικτού. Και εγώ είμαι καλή στα υπερβατικά. Αν δεν υπήρχε η καραντίνα,μπορεί και να μην ξαναέκανα τηλεόραση. Ζορίζομαι γιατί ότι μαθαίνεις στο θέατρο, πρέπει να το ξεχάσεις όταν κάνεις τηλεόραση. Στην τελική το πιο σημαντικό για μένα, ήταν να με αγαπάνε. Αυτό που με συγκινεί σε μια παράσταση είναι ο χαιρετισμός. Έχω νιώσει μεγάλη ευτυχία εκείνη τη στιγμή».
Οι καταγγελίες στο θέατρο
Μιλώντας για τις κακοποιητικές συμπεριφορές και τις καταγγελίες στο χώρο του θεάματος λέει: «Αυτό που ζήσαμε αποκάλυψε και αυτά που έγιναν αλλά και το πως το αντιμετώπισε ο κόσμος. Ήταν μια στιγμή που εξέθεσε τους πάντες. Υπήρξε πολύ σκοτάδι. Κάτι που με θυμώνει πολύ είναι ότι ένα θέμα που είναι θέμα κοινωνίας, έγινε θέμα προβλήματος του θεάτρου. Είτε είσαι καλλιτέχνης είτε όχι, είναι το ίδιο κακό να συμβαίνουν».
Το κεφάλαιο κατάθλιψη
Η Ελένη Ράντου δεν δίστασε να αποκαλύψει πως έχει περάσει… ξυστά από αυτό που λέμε κατάθλιψη: «Έχω φλερτάρει με την κατάθλιψη. Είχα φοβηθεί τότε πολύ γιατί νόμιζα ότι τρελαίνομαι. Αλλά με τα χρόνια κατάλαβα πολλά. Αν δεν τη φοβηθείς και την κάνεις εργαλείο…. Η κατάθλιψη που έμαθε τα πιο σοφά πράγματα. Είμαι βαθιά μοναχικός άνθρωπος. Είμαι αγοραφοβική Όταν πλακώνουν οι φοβίες, πλακώνουν όλες μαζί. Ήμουν σε μια καθιστική διαμαρτυρία και ξαφνικά ένιωσα ότι δεν μπορώ να αναπνεύσω».
Σε μια ιδιαίτερη εκδήλωση που διοργάνωσε η Κωτσόβολος οι αθλητές από τις δύο αποστολές μίλησαν για τους αγώνες της ζωής τους, δίνοντας έμπνευση, ελπίδα και αισιοδοξία.
Στα 23 της χρόνια η σκοπεύτρια από τα Χανιά αγωνίζεται στους πρώτους Ολυμπιακούς Αγώνες της καριέρας της. Και μπορεί, όπως παραδέχεται να έχει άγχος, αλλά στο τέλος κερδίζει η ακόμα μεγαλύτερη προσμονή της για τη μεγαλύτερη έως σήμερα αθλητική πρόκληση της ζωής της.