Ολυμπιακοί Αγώνες: Ζορίστηκε, αλλά προκρίθηκε ο Τσιτσιπάς

Ο Βέλγος Μπεργκς έβαλε δύσκολα στον Στέφανο Τσιτσιπά, ωστόσο ο Έλληνας πρωταθλητής στο τρίτο σετ ήταν απολαυστικός επικρατώντας με 2-1 (7-6, 1-6, 6-0

Tsitsipas_1sRound
Απρόσμενα ίσως ο Στέφανος Τσιτσιπάς είδε τον αγώνα του 1ου γύρου του Ολυμπιακού τουρνουά τένις να οδηγείται στα τρία σετ (και να φτάνει σχεδόν τις 2.5 ώρες διάρκεια), αλλά τέλος καλό όλα καλά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής επικράτησε 2-1 του Βέλγου Ζιζού Μπέργγκς (που είχε μαζί του και το κοινό) και προκρίθηκε στον 2ο γύρο των Ολυμπιακών Αγώνων όπου θα αντιμετωπίσει τον Βρετανό Ίβανς.

Ο Τσιτσιπάς είδε τον Μπέργκς να κάνει το μπρέικ στα μισά του πρώτου σετ (2-3), αλλά το πήρε πίσω αμέσως για να φτάσουμε στο τάι μπρέικ όπου και πάλι ο αντίπαλος του είχε το προβάδισμα και έφτασε σε σετ πόιντ (5-6). Όμως εκεί ο Στέφανος πήρε τρεις σερί πόντους και έκανε το 1-0.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d317uf8bmtg1)

Το δεύτερο σετ όμως ήταν... εφιαλτικό για τον Έλληνα τενίστα που έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο με αποτέλεσμα να το χάσει με 6-1.

Το σημείο κλειδί του αγώνα ήταν το πρώτο γκέιμ του τρίτου σετ. Εκεί ο Μπεργκς είχε όχι απλά μπρέικ πόιντ, αλλά μια τεράστια ευκαιρία για να το κάνει ωστόσο με τον Τσιτσιπά εξουδετερωμένο κατάφερε μόνος πάνω στο φιλέ να στείλει το μπαλάκι άουτ και το μομέντουμ άλλαξε.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d318s6xr5w9l)

Ο Τσιτσιπάς κράτησε το σερβίς του και παίζοντας εξαιρετικά έφτασε στο 5-0 (!), με τον Μπεργκς να παίρνει το γκειμ της τιμής και τον Στέφανο την πρόκριση με 6-1.

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d319skodgttl)

Αποκλείστηκε ο Πέτρος Τσιτσιπάς στο απλό
Αντιθέτως ο Πέτρος Τσιτσιπάς, ο οποίος λίγες ώρες νωρίτερα έμαθε ότι λόγω αποχωρήσεων, πήρε μια θεσή στο απλό των ανδρών, αποκλείστηκε στον πρώτο γύρο.

Ο έμπειρος Ολλανδός Γκρίσκπουρ επικράτησε με 2-0 (6-2, 6-3) και πλέον ο Πέτρος έχει μπροστά του το διπλό με τον Στέφανο...

Glomex Player(40599w16ki4e70hs, v-d319wkp7chah)